Baia Mare
0753.374.591
contact(at)scoalasoferibaiamare.ro

Etape de inscriere

Succesul tau, prioritatea mea!

Inscriere la scoala de soferi Baia Mare Fares

Indiferent de scoala aleasa, procesul de inscriere la scoala de soferi din Baia Mare, pentru categoria B,are urmatoarele etape:

1.  Analizele medicale si pshihologice

Aceasta etapa are scopul de a evalua aptitutidinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui vehicul pe drumurile publice. Analizele se efectueaza in cadrul unor unitati medicale acreditate in acest sens. Costul acestor analize medicale depinde de la clinica la clinica, dar o suma aproximativa ar fi de 200 de lei.

a. Analizele medicale

In mod normal, examinarile medicale pentru categoria B, vizeaza in principal:

  • acuitatea vizuala si auditiva urmarind diversi parametri precum campul vizual, capacitatea vizuala, sensibilitatea la lumina, existenta unor afectiuni oculare dar si stabilirea pragurilor auditive
  • afectiuni locomotorii
  • afectiuni cardiovasculare

b. Analizele pshihologice

Aceste analize au ca scop identificarea unor posibile afectiuni neurologice grave, a unui retard pshihic sever sau a unor tulburari mintale congenitale. Se urmareste testarea reflexelor, capacitatea de concentrare, viteza de reactie si autocontrolul.

Analizele medicale si pshihologice reprezinta un criteriu eliminatoriu, asadar candidatul trebuie sa fie declarat apt pentru a conducere un autovehicul in conditii de siguranta pentru el si ceilalti participanti la trafic.

Una dintre clinicile avizate pentru efectuarea de analize medicale si pshihologice in vederea dobandirii permisului de conducere, este Policlinica Sfanta Maria, situata pe B-dul Bucuresti, Nr. 18-22, unde se poate face programare pentru analizele mai sus mentionate.

 

2. Certificatul de cazier judiciar

Certificatul de cazier judiciar reprezinta istoricul sanctiunilor unei persoane. Acesta reprezinta o adeverinta unde se mentioneaza toate posibilele abateri si are termen de valabilitate 6 luni. Se elibereaza in baza unei cereri cu mentiunea ‘EXAMEN AUTO‘ la sediul politiei judetului Maramures, situat pe strada 22 Decembrie nr. 37, Baia Mare. Programul de functionare il puteti gasi aici

 

3. Inscriere la scoala de soferi

Dupa dobandirea actelor prezentate la punctele 1-2, se achita minim un avans si urmeaza participarea la modulul teoretic

Te-ai hotarat si vrei sa incepi demersurile de inscriere la scoala de soferi Baia Mare Fares, pentru categoria B?Suna-ma la 0753.374.591 sau scrie-mi un mesaj aici