Baia Mare
0753.374.591
contact(at)scoalasoferibaiamare.ro

Sfaturi pentru examenul practic

Succesul tau, prioritatea mea!

Sfaturi pentru examenul practic

sfaturi scoala de soferi baia mare

Ai trecut cu brio de examenul teoretic si te gandesti deja la ziua in care ai fost planificat la examenul practic. Probabil numeri zilele ramase, sau cum sa iti planifici sedintele de conducere ramase astfel incat sa iti maximizezi rata de succes. Toate aceste lucruri sunt perfect normale, insa trebuie avut grija ca inaintea examenului sa te odihnesti foarte bine. Recomandarea ar fi sa dormi minim 8 ore. Astfel vei putea fi receptiv la indicatiile examinatorului iar sansele sa faci greseli se vor reduce. In continuare m-am gandit la cele mai importante 3 sfaturi pentru examenul practic:

1. Gestioneaza eficient stresul si emotiile

Incearca sa te detasezi complet de situatie. Singurul scop al examinatorului este de a vedea cat de bine te descurci in conditii reale de trafic. Acesta nu vrea sa te pice, fara sa aiba un motiv rational. Astfel, stresul poate reprezenta cel mai mare dusman. In functie de persoana, stresul se poate manifesta in diferite forme. Majoritatea persoanelor incep sa tremure, aceasta reactie fiind vizibila de catre cei din jur. In schimb, tot ceea ce trebuie sa faci este sa fii foarte atent la toate lucrurile care iti sunt transmise de catre examinator. In cazul in care simti nevoia, poti cere examinatorului sa repete indicatiile de traseu. De asemenea trebuie sa ai grija la ceilalti participanti la trafic. Examinatorul doreste sa se asigure ca in primul rand nu vei reprezenta un pericol pentru ceilalti, dar in aceeasi masura si ca reactionezi corect la anumite situatii din timpul examenului.

2. Ai grija la trecerile de prietoniindicator trecere de pietoni

Unul dintre motivele principale pentru care nu se promoveaza examenele practice reprezinta nerespectarea regulilor privind trecerile de pietoni. Indiferent de locatie, esti obligat sa acorzi prioritate de trecere prietonilor care se deplaseaza pe sensul tau de circulatie. Ca si o recomandare, chiar daca pietonul este deja pe trecerea de pietoni dar inca nu a ajuns pe sensul tau de circulatie, daca vei astepta ca acesta sa treaca complet, ii vei da examinatorului sentimentul de responsabilitate fata de ceilalti participanti la trafic. Acest lucru te poate ajuta in dobandirea permisului de conducere.

3. Respecta indicatoarele de acordare de prioritate

                                                                       indicator stopindicator cedeaza trecerea

Un alt aspect foarte important in vederea dobandirii permisului de conducere, il reprezinta indicatoarele de acordare de prioritate. Mai exact, indicatoarele de “STOP” si cele de “Cedeaza trecerea”. Pe parcursul traseului, e aproape imposibil sa nu te intalnesti cu cel putin unul dintre ele. Examinatorul va fi atent sa vada daca stii semnificatia acestora. Astfel, in cazul indicatorului de “STOP”, masina trebuie sa se opreasca complet. In cazul in care vizibilitatea nu este buna, se poate avansa, insa fara a se intra in intersectie. In cazul celui de-al doilea indicator, cel de “Cedeaza trecerea”, oprirea nu este obligatorie, insa este important sa acorzi prioritatea celorlalti participanti la trafic, aflati pe drumul cu prioritate.

 

Am incredere ca aceste sfaturi pentru examenul practic te vor ajuta, deoarece in opinia mea, le consider cele mai importante. In cazul in care doresti mai multe sfaturi pentru examenul practic, iti recomand aceasta pagina. Daca nu te-ai inscris inca la scoala de soferi pentru categoria B, o poti face prin acest formular de contact: link

Ce parere ai despre aceste sfaturi? Comenteaza mai jos!

 

Distribuie articolul:

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *