Baia Mare
0753.374.591
contact(at)scoalasoferibaiamare.ro

Sfaturi pentru examenul teoretic

Succesul tau, prioritatea mea!

Sfaturi pentru examenul teoretic

sfaturi scoala de soferi baia mare

 

In acest articol ti-am pregatit 4 sfaturi pentru examenul teoretic, pentru a-ti creste sansele de promovare. Examenul teoretic mai este cunoscut de altfel si ca “examenul de sala”. Foarte multi dintre viitorii soferi nu stiu sa invete intr-un mod eficient. Vei reusi sa iti maximizezi sansele de reusita daca vei avea in vedere urmatoarele 4 sfaturi:

1. Foloseste-ti memoria vizuala si auditiva !

Avantajele memoriei vizuale si auditive pentru permisul de conducere

Conform multor studii, creierul este stimulat sa memoreze  informatii mai usor cu ajutorul imaginilor si sunetelor. Atunci cand inveti parti din legislatia rutiera, care ti se par greu de inteles, incearca sa repeti cu voce tare.
 

2. Ai incredere in tine !

sfaturi de permis incredere

Probabil cel mai important lucru este sa te vizualizezi in momentul in care detii deja permisul de conducere. Multi cursanti se demoralizeaza atunci cand vad grosimea cartii de legislatie. Un al doilea motiv de demoralizare il reprezinta esecurile pe partea de simulare a examenului teoretic. Asadar incepe pe pasi mici, capitol cu capitol, pentru a-ti stimula increderea in fortele proprii si dorinta de a continua.

3. Motiveaza-te !

sfaturi permis motivation

Vor exista momente cand s-ar putea sa uiti sau sa nu intelegi unele articole de legislatie, iar acest lucru e perfect normal. Incearca sa iei totul pas cu pas, sa intelegi ca toti au trecut prin asta, iar gandul la recompensa( permisul de conducere), ar trebui sa te motiveze indeajuns de mult sa treci peste orice greutate.

4. Planifica-ti timpul eficient !

sfaturi permis incredere

De multe ori, planificarea si organizarea sarcinilor poate sa-ti asigure succesul in orice ti-ai propus sa faci. Acest lucru se aplica si aici. Incearca sa parcurgi legislatia pe capitole, asta insemnand ca dupa fiecare capitol invatat sa faci chestionare doar despre acel capitol, in acest fel te vei asigura ca ai inteles foarte bine materia. De asemenea dupa ce ai parcurs 2-3 capitole, trebuie sa le repeti pe primele 2 pentru ca volumul de informatie este unul foarte mare iar creierul uman are tendinta de a “face loc” informatilor noi eliminandu-le pe cele vechi.

5. Odihneste-te !

sfaturi permis odihna

Poate ca nu tot timpul simtim nevoia, dar e absolut recomandat ca dupa o sesiune de studiu intensa de 30 minute, sa facem pauze scurte de 10-15 minute, pentru ca astfel ne eliberam mintea si o pregatim pentru acumularea de noi cunostinte.

Sper ca iti vor fi de folos aceste sfaturi. In cazul in care doresti mai multe sfaturi pentru examenul teoretic, iti recomand aceasta pagina. Daca nu te-ai inscris inca la scoala de soferi pentru categoria B, o poti face prin acest formular de contact: link

Distribuie articolul:

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *